Administratie Marti 21 August 2018 - 10136 vizitatori azi
Targul Mare al Bistritei 24 august - 2 septembrie 2018.

Vineri 24 august

ora 10 - Palatul Culturii - Deschidere festiva. - conferire titlu de Cetatean de Onoare - Bernadette Szocs. - expozitie foto "Bistrita 100 de ani" - Tiberiu Koncz

ora 10 - 18 - Galeria Arcade 24 - Expozitiei de gravura: "Triumf" - Virgil Scripcariu

ora 10 - Piata Centrala - Expozitie de sculptura: "Triumf" - Virgil Scripcariu

ora 10 - Piata Centrala - Expozitie foto documentara "Centenarul Unirii"

ora 12 - Wonderland - deschidere Aventura Parc

ora 10 - 17 - Centrul Comunitar pentru Tineret - Expozitie filatelica "Centenarul              Marii Uniri 1918 - 2018"

ora 13 - 18 - Casa Argintarului - Expozitie de grafica - Hans Hermann

ora 10 - 17 - Pasajul Artelor - Targul Artelor - expozitie cu vanzare a experimentelor artistice ale elevilor Liceului de Arte

ora 10 - 18 - Galeriile Concentric - Expozitie pictura

ora 18 - Heidenfeld - "Seara Centenara" - Ansamblul "Cununita" Bistrita, Ioan Cristian Taran, Ansamblul profesionist "Cununa de pe Somes"

ora 19 - Scena Pietonal - Emanuel Carstea, Nosfe, Alina Eremie

 

Sambata 25 august

ora 11 - Parcul Eroilor - Festivitate dedicata Centenarului

ora 18 - Heidenfeld - Ansamblul "Coronita" Solovastru, Silvia Ivan, Ileana Melean, Ansamblul "Comori ardelene" Turda, Olimpia Denes, Elisa  Hechelciuc

ora 20 - Scena Pietonal - Opera Grup Project - Piese cunoscute din repertoriul romanesc si international, Colaj Simfonic ABBA

 

Duminica 26 august

ora 18 - Heidenfeld - Ansamblul "Emilia Bubulac" Gorj, Mariana Condrea, Marioara Dragota, Ansamblul "Balada" Bistrita, Grigore Samboan, Pamfil Roata

ora 19 - Scena Pietonal - Ex Animus, Got -X, Liviu Teodorescu

 

Luni 27 august

ora 10 - Parcare Lupeni - Demonstratie graffiti

ora 17 - Pietonal - Atelier practic interactiv - demonstratii de prim ajutor

ora 18 - Heidenfeld - Ansamblul "Doinita" Bistrita, Bojor Adina, Virginia Linul, Cosmina si Nelu Cucura, Ansamblul "Flori de Romanati" Olt, Petrica Taranu, Daniel Pop

ora 19 - Scena Pietonal - Sympress, Strada Mare, Lidia Buble

 

Marti 28 august

ora 09 - Terenurile Grand Slam - Tenis de camp 

ora 16 - Strand Codrisor - Jocuri si diverse demonstratii sportive, inot, Kangoo jumps

ora 18 - Heidenfeld - Ansamblul "Roata de la Runc" Runcul Salvei, Moldovan Adriana, Simona Pop Labis, Grupul vocal "Glasuri ardelene" Cluj, Ansamblul Iasi, Dorina Oprea

ora 19 - Scena Pietonal - Gentiana, The Boulevard, Andreea Balan

 

Miercuri 29 august

ora 16 - Strand Codrisor - intreceri inot

ora 18 - Padurea Shullerwald - Concurs biciclete pentru copii 2 - 14 ani 

ora 18 - Heidenfeld - Ansamblul "Colibita" Bistrita Bargaului, Maria Blaga, Ancuta Barte, Alexandru Ichim, Crina Bertel, Leontina Pop, Ansamblul " Doina Gorjului"

ora 19 - Padurea Schullerwald - Demonstratie de arte martiale

ora 20 - Scena Pietonal - Punkatra, 7 Pasi, Cargo

 

Joi 30 august

ora 11 - Padurea Schullerwald - Cupa Bistrita - Fotbalul Noii Generatii, varsta 6 - 19 ani

ora 16 - Strand Codrisor - Jocuri si diverse demonstratii sportive

ora 18 - Padurea Schullerwald - intreceri volei si baschet

ora 18 - Heidenfeld - Ansamblul "Doina somesana" Sg. Bai, Nicoleta Sortus, Floarea Pop, Ansamblul "Mara" Sighetul Marmatiei, Ileana Matus, Marcel Avram si Alina Ploaie, Livia Harpa

ora 19 - Biserica Evanghelica - Concert extraordinar Stefan Pop & Friends - Noua Orchestra Transilvana - Arii celebre din opere si alte lucrari de mare popularitate - Dirijor David Crescenzi (Italia), Stefan Pop - tenor, Ovidiu Daniel Purcel - tenor, Alin Anca - bas, bariton

ora 20 - Scena Pietonal - muzica electronica - Slash & Dup, Moonside, DJ Adrian Eftimie

 

Vineri 31 august

ora 11 - Palatul Culturii - Salon Reviste Literare

             Lansare de carte: "Poezii si poeme" - Antonio Machado, traducere de Aurel Rau  , editura Charmides

             Lansare de carte: "Biblia Reptiliana" - Alexandru Cristian Milos - editie bilingva romana - engleza, editura Solon

Lansare revista Conexiuni Literare Nr. 6

ora 15 - Palatul Culturii - Simpozion "Bistrita in literatura romana"

ora 17 - Scena Pietonal - Street Dance

ora 18 - Heidenfeld - Onita Ciuta, Danut Costinia, Ansamblul "Florile Barsavei" Gataia Timis, Alexandru Capitan, Livia Sorlea, Cornelia Ardelean, Ansamblul "Doruri satmarene" Satu Mare

ora 19 - Scena Pietonal -  Orchestra CCM Romante si Café Concert, Cantonete Muzica Retro Ad Libidum, Catalin Crisan

ora 22 - Piata Centrala - Noaptea Alba a Bisericii Evanghelice

 

Sambata 1 septembrie

ora 11 - Protopopiatul Ortodox - Dezvelire placa Casina Romana

ora 10 - 21 - Pietonal - Bistrita Medievala

ora 17 - Palatul Culturii - Bistrita 100 de ani - masa rotunda

ora 18 - Heidenfeld - Ansamblul "Florile Barsavei" Gataia Timis, Roxana Truta, Emilia Popdeac, Ansamblul "Doina Albesti" Tarnava Mures, Crina si Alexia Prata, Mircea si Alexandru Simionca

ora 21 - Scena Pietonal - Stefan Banica Junior

 

Duminica 2 septembrie

ora 10 - 21 - pietonal - Bistrita Medievala

ora 18 - Heidenfeld - Florina Balan, Costi Dumitru, Nelu Sopterean, Marian Predescu, Cornelia Hoha, Teodora Simionca, Mihai Bahner, Anton Todica, Ansamblul profesionist "Mesesul" Zalau

ora 21 - Scena Pietonal - Delia

 

 

0 comentarii560 vizualizări08 august 2018




rss 2.0
rss 2.0