Adevarul umbla cu capul spart.          -          Adevarul invinge orice.          -          Cine spune adevarul nu poate sa multumeasca pe toata lumea.
Eveniment Miercuri 01 Aprilie 2020 - 14484 vizitatori azi
Studfest 2011 - Festivalul studentilor din Bistrita.

PRIMARIA MUNICIPIULUI BISTRITA, CENTRUL CULTURAL MUNICIPAL, UNIVERSITATEA "BABES-BOLYAI" CLUJ-NAPOCA - EXTENSIA BISTRITA, SOCIETATEA DE CONCERTE BISTRITA

BISTRITA STUDFEST 2011

Festivalul studentilor din Bistrita - 10-18 octombrie 2011


8 OCTOMBRIE 2011 - Colibita
SEMINARUL "STUDENTII  si VIATA COMUNITARA - loc, rol, perspectiva"


9 OCTOMBRIE 2011 - Colibita
Intalnirea membrilor CLUBULUI  DE FOTOGRAFIE "ALEXANDRU ROSU"


10 OCTOMBRIE 2011, ORA 19:00, SINAGOGA Bistrita

CONCERT EXTRAORDINAR
sustinut de ORCHESTRA  NAPOCELLI

Kostyak Emeric-Elvetia, Szekely Attila-Austria, Kisch Bogdan-Germania, Kozma Peter, Kostyak Elod, Ciuca Adrian, Marica Marian, Ortensky Gyula, Rapa Gabriel, Nagy Levente, Campean Ciprian, Szabo Attila

In program:

  1. Klengel- Hymnus
  2. Schumann- Lied (Langsam)
  3. Bizet-din Suita Carmen
  4. Ravel-Habanera
  5. Popper-Polonaise
  6. Chopin-Nocturna
  7. Bartók-Rapsodia
  8. E.Garner- Misty
  9. Kaper-On The Dolphin Street
  10. J.Ibert-Magarusul alb
  11. Arutiunian-Improvizatie

ORA 21:30 - CLUBUL OLD HOUSE
Concert CONTRAST


11 OCTOMBRIE 2011, ORA 11:00 - AULA UBB

EXPOZITIE DE FOTOGRAFIE
JURIZARE

ORA 19:00 - SINAGOGA

"Noi doi si cu mine trei" de Alexandru Uiuiu
Distributia: Camelia Rus, Daniel Deac, Stefan Statnic
Proiectie video: Cristian Hedes

Producator:  Fundatia  Societatea de Concerte Bistrita, 2011

ORA 21:00 - CLUB OLD HOUSE
CONCERT PREFIX 999


12 OCTOMBRIE 2011, ORA 11:00 - HOLUL UBB
TARG DE CARTE si ANTICARIAT

ORA 19:00 - CLUBUL OLD HOUSE
Concert trupa "INCOGNITO"


13 OCTOMBRIE 2011, ORA 11:00 - Kaula Spa Center
STUDENTI IN MISCARE - TAE BO

ORA 19:00 - SINAGOGA
Concert A.G. WEINBERGER

ORA 21:30 - CAFENEUA PLAN B
SEARA CHITARELOR: FLIRT IN LUST


14  OCTOMBRIE 2011, ORA 11:00 - AULA UBB
CONFERINTA

ORA 19:00 - SINAGOGA
G.O.D. - un spectacol de Marcel Top
un One-Man-Show
cu TOMA DANILA
si participarea video a lui Marius Bodochi

scenografia: Anca Cernea
productia: Teatrul LUNI de la Green Hours Bucuresti (2009)

ORA 20:30 - VAMA
TASULEASA SOCIAL - proiectii video

ORA 21:30
Concerte "NO REMORSE" si "CROSSFIRE"


15 OCTOMBRIE 2011, ORA 11:00- PIETONAL
CERCETASIE SI STUDENTIE

ORA 18:00 - SINAGOGA

RECITAL EXTRAORDINAR
Sustinut de
CVARTETUL mit vier, Elvetia

  • Kaspar Zehnder - flaut
  • Charlotte Zehnder - vioara
  • Dorothee Schmid - viola
  • Urs Fischer - violoncel

In program:

  • Wolfgang Amadeus Mozart: Quartet C Major KV appendix 171
  • Giorgio Tedde: ATLAS (2005) for flute and string trio
  • Antonín Reicha: Quartet g minor op. 98/

ORA 20:00 - PIATA PETRU RARES
PROIECTIA FILMULUI "umbra gadurilor negre"

REGIA: Grigore Nimigean, producator: Viorel Bosca

ORA 20:30 - CAFENEAUA PLAN B
(CU)CUIEINFRUNTE dupa texte de  Eric Bogosian
traducerea Radu Iacoban
un Two Men Show
cu:

  • RADU IACOBAN
  • TUDOR AARON ISTODOR

productia: Teatrul LUNI de la Green Hours Bucuresti (2009)

Ora 21.00 - CLUB OLD HOUSE
KARAOKE


16 OCTOMBRIE 2011, ORA 19:00 - SINAGOGA

RECITAL EXTRAORDINAR

Sustinut de:

  • VALENTIN GHORGHIU - pian
  • GABRIEL CROITORU - vioara

IN PROGRAM:

  • L.v.Beethoven - Sonata nr.1 in Re Major,
  • A.Dvorak- Sonatina in sol Major,
  • L.v.Beethoven- Sonata a 8-a

ORA 21:00 - SALONUL "JONATHAN HARKER" COROANA DE AUR
CARNAVAL


17 OCTOMBRIE 2011, ORA 11:00 - KAULA SPA CENTER
JOCURI ACVATICE

ORA 19:00 - SINAGOGA

CONCERTUL EXTRAORDINAR  "ISVOR" - muzica veche si traditionala romaneasca

sustinut de

ansamblul IMAGO MUNDI

  • Oana Maris - oboi, dramba
  • Daniel Ivascu - percutie (darbuka, bendir)
  • Catalin Stefanescu - cobza, chitara, mandol
  • Stefan Barbu - vioara, frame drum
  • Adrian Buciu - flaute, shakers
  • Cristian Stanoiu - proiectii video live

In program:

Barbu Lautarul (Vasile Barbu); Geampara (traditional);Saraca strainatate (traditional); Dans trac (traditional); Colind (traditional); Suita de geamparale (traditional); Bûselik Sarki / improvizatie (Hamamizade Ismail Dede Efendi); Pesrev in modul bûselik (Dimitrie Cantemir); Saz sema’isi in modul bûselik ašarani (Dimitrie Cantemir);

Zori de ziua / pesrev in modul h?seyni (Dimitrie Cantemir); Cantec de leagan (traditional); Dobrogeana (traditional); Hora (traditional)

ORA 21:30 - CLUB OLD HOUSE
GRUP "ARTA"


18 OCTOMBRIE 2011

ORA 12:00, Club OLD HOUSE
Conferinta de presa

ORA 19:00, Sinagoga Bistrita
Spectacol extraordinar

ENESCU SI GENERATIA SA -  Despre iubire...

Sustinut de:

  • soprana BIANCA MANOLEANU
  • actorul VICTOR REBENGIUC
  • REMUS MANOLEANU, la  pian

In program:

  • George Enescu- Dédicace (v. Charles Frémine) p.a.a.; Entsagen (v. Carmen Sylva)
  • Béla Bartók - Din Ciclul Cinci lieduri op. 15; A Vágyak Éjjele (Nacht der Sensucht); Szines Álomban (In einem lichten Traum)
  • Igor Stravinski - Trei Poeme japoneze (Akahito, Mazatsumi, Tsaraiuki)
  • Maurice Ravel - Deux epigrames de Clément Marot p.a. (D’Anne qui me jecta de la neige; D’Anne jouant de l’espinette)
  • Anton Webern - Der Tag ist vergangen (cantec popular), op. 12 nr. 1; Gleich und Gleich (v. Johann Wolfgang von Goethe), op. 12 nr. 4
  • Alban Berg - Schliesse mir die Augen beide (v. Theodor Storm ) versiune 1900 ; Schliesse mir die Augen beide (v. Theodor Storm) versiune 1925
  • Serghei Prokofiev - Din Ciclul Cinci Cantece fara cuvinte op 35, cantecele nr. 1 si nr. 4
  • George Enescu - Pensée perdue (v. Sully Prudhomme) p.a.; Présent de  couleur blanche (din Ciclul Sept chansons de Clément Marot op.15); Regen (v. Carmen Sylva) (Segenhaus - Neuwied, 15 sept. 1903/ Paris, 3 iunie 1936

Actorul Victor Rebengiuc va recita versuri ale poetilor: Paul Verlaine, Charles Baudelaire, Rainer Maria Rilke, Arthur Rimbaud, Alexandru Macedonski, Ion Minulescu, George Bacovia, Vasile Voiculescu, Lucian Blaga, Tudor Arghezi, Emil Botta.

ORA 21:30, Club OLD HOUSE
DAVID & SIX MARTINI Band

0 comentarii1631 vizualizări07 octombrie 2011




rss 2.0
rss 2.0