Adevarul umbla cu capul spart.          -          Adevarul invinge orice.          -          Cine spune adevarul nu poate sa multumeasca pe toata lumea.
Invatamant-Educatie Duminica 31 Mai 2020 - 1724 vizitatori azi
OCROTITI DE EMINESCU - FESTIVALUL-CONCURS-FAZA NATIONALA Editia a XV-a- 24 ianuarie 2015.

REGULAMENT SPECIAL, COORDONATORI: ASTRA, Despartamantul "Timotei Cipariu’’ - Blaj, Cenaclul literar "Fantani ale darurilor’’. Persoane de contact: Silvia Pop, Oancea-Raica Claudia. Adrese: str. Tudor Vladimirescu, nr. 64, Blaj, tel: 0258/711484 sau 0741091627, e-mail: astrablaj_silviapop@yahoo.com, crisanclaud@yahoo.com,  danielapanazan@yahoo.com.

PARTENERI:Consiliul Judetean Alba,Primaria Municipiului Blaj, Consiliul Local al Municipiului Blaj, Biblioteca Judeteana "Lucian Blaga" Alba Iulia, Uniunea Scriitorilor, Filiala Alba-Hunedoara, Inspectoratul Scolar Judetean Alba, Colegiul National "I. M. Clain" Blaj, Colegiul Tehnic "August Treboniu Laurian" Agnita - judetul Sibiu

SCOPUL PROIECTULUI SI OBIECTIVUL GENERAL:

Stimularea si valorificarea interesului elevilor si cadrelor didactice fata de opera poetului national Mihai Eminescu

OBIECTIV GENERAL:

Afirmarea si promovarea creatiei eminesciene, "expresie integrala a spiritualitatii romanesti’’

OBIECTIVE SPECIFICE:

Cresterea interesului fata de poezia eminesciana

Stimularea talentului elevilor prin realizarea de creatii artistice

Descoperirea, promovarea si mediatizarea tinerelor talente

Asigurarea unui demers interactiv al receptarii creatiei eminesciene, valorificand si stimuland potentialul creativ si originalitaeatea

Cunoasterea si promovarea valorilor autentice din cultura romana

Dezvoltarea orizontului cultural al tinerilor

 

 

REGULAMENTUL CONCURSULUI

SECTIUNI:

-         Recitare din lirica eminesciana

-         Creatie literara: poezie/ poeme in proza

 

  1. 1.      La concurs pot sa participe elevi de gimnaziu, liceeni si studenti, sectiunile adresandu-se pe de o parte elevilor de gimnaziu iar pe de alta parte liceenilor si studentilor.

 

  1. 2.      La sectiunea recitare concurentii trebuie sa pregateasca un text reprezentativ din creatia eminesciana
  • Textul sa fie bine cunoscut si interpretat adecvat (nu se accepta citirea textului)
  • Se recomanda fragmente din poemele ample eminesciene: Scrisorile, Luceafarul, Glossa, Rugaciunea unui dac etc.
  1. 3.      La sectiunea creatie concurentii trebuie sa trimita:
  • 5-7 poezii
  • 2 poeme in proza de maxim o pagina fiecare

 

Nota!

Lucrarile vor fi redactate la calculator, avand un motto, la care se adauga un CV.

Juriul este alcatuit din poeti, scriitori si profesori de Limba si Literatura Romana.

Premii se pot acorda atat la sectiunea creatie, cat si la sectiunea recitare si constau in diplome si carti.

La fiecare sectiune se pot acorda:

  • Marele Premiu
  • Premiul I
  • Premiul II
  • Premiul III
  • Mentiuni
  • Premiul Special

PARTICIPANTI:

Elevi si studenti din judetele: Alba, Arges, Bistrita-Nasaud, Brasov, Cluj, Dambovita, Hunedoara, Iasi, Mures, Prahova, Sibiu s.a.

LOC DE DESFASURARE:

Centrul de Cultura « Iacob Muresianu » Blaj

CALENDAR DE DESFASURARE:

Lucrarile se vor trimite pana cel tarziu la 19 ianuarie 2015 (data postei) la adresele persoanelor de contact, fie prin posta, fie prin email: Silvia Pop, str. Tudor Vladimirescu, nr. 64, Blaj, tel: 0258/711484 sau 0741091627, e-mail: astrablaj_silviapop@yahoo.com,  crisanclaud@yahoo.com, danielapanazan@yahoo.com

NOTA!

Laureatii care nu se pot  prezenta, din motive obiective, la festivitatea de premiere, sunt rugati sa ia legatura cu organizatorii fie prin email, fie prin telefon.

  • Jurizarea lucrarilor (20-23 ianuarie 2015)
  • Festivitatea de premiere (24 ianuarie 2015)

EVALUAREA PROIECTULUI:

  • Impactul in randul elevilor si cadrelor didactice
  • Calitatea lucrarilor primite
  • Modul de reflectare in media
  • Publicatia realizata prin lucrarile premiate

ASTRA, Despartamantul "Timotei Cipariu’’ Blaj,

Presedinte: prof.  Silvia Pop

 

 

 

Asociatiunea Transilvana pentru Literatura Romana si Cultura Poporului Roman - ASTRA Despartamantul "Timotei Cipariu’’ - Blaj, BLAJ, PIATA 1848, Nr. 11, cod 515400, Tel: 0258/711484 sau 0741091627, e-mail: astrablaj_silviapop@yahoo.com

CONCURSUL NATIONAL "OCROTITI DE EMINESCU’’ - Editia a XV-a, 24 ianuarie 2015

 

Rezultate la sectiunea CREATIE

Membri ai juriului:

Aurel Pantea, presedinte

Ion Buzasi

Maria-Daniela Panazan

Silvia Pop

Claudia Oancea-Raica

 

Sectiunea Liceeni si studenti

POEZIE

Marele Premiu

Stefanescu Cristian Emanuel - Liceul Teoretic "Dan Barbilian" Campulung Muscel

 

Premiul I

Buta Alessia Larisa Tiffany - Scoala Nationala de Gaz Medias

Trantescu Bianca Elena - Scoala Nationala de Gaz Medias

Bocsa Maria-Andreea - Universitatea "1 Decembrie 1918" Alba Iulia

 

Premiul al II-lea

Dragan Cristian Sebastian - Liceul "Toma N. Socolescu" Ploiesti

Ivascu Madalina - Seminarul Teologic "Simion Stefan" Alba Iulia

Sarasav Eva Delia - Scoala Nationala de Gaz Medias

Dobre Raluca - Mihaela - Casa de Cultura "I.L.Caragiale" Ploiesti

Cretu Cosmin - Colegiul National Militar "Mihai Viteazu" Alba Iulia

 

Premiul al III-lea

Dumitrache Laurentiu Alin - Pitesti

Suciu Nicolae - Colegiul Tehnic "A. T. Laurian" Agnita

Teutisan Lucia - Palatul Copiilor Bistrita

Clopotaru Roxana - Clubul Victoriosilor Targoviste

Crisan Malina Cristiana - Colegiul National "I. M. Clain" Blaj

Danisa Maria Baes - Liceul Tehnologic "Constantin Brancusi" Dej

 

Mentiune:

Costea Mircea - Colegiul National Militar "Mihai Viteazu" Alba Iulia

Iorga Diana Maria - Colegiul National "Mihai Viteazu" Sf. Gheorghe

Obedea Eduard - Colegiul Tehnic "A. T. Laurian" Agnita

Dalalau Andrei - Colegiul National "A. P.  Ilarian", Targu Mures

Sanda Sorin - Colegiul National Militar "Mihai Viteazu" Alba Iulia

 

Premiul Editurii ASTRA Blaj

Jeler Cristiana Ioana - Colegiul National "I. M. Clain" Blaj

 

Premiul Editurii CronoLogia  Sibiu

Dobocan Diana - Colegiul National  "George Baritiu" Cluj-Napoca

 

Premiul Bibliotecii Judetene "Lucian Blaga" Alba

Nicoara Flavia Melania - Ocna Mures

 

POEME IN PROZA

Premiul I

Andrecut Alexandra Ionuta - Palatul Copiilor Bistrita

 

Premiul al II-lea

Lazar Iulia - Colegiul National "Horia, Closca si Crisan" Alba Iulia

Bodescu Stefania - Palatul Copiilor Bistrita

Herta Danut - Liceul Teoretic "Petru Rares" Tg. Lapus

 

Premiul al III-lea

Isaila Gabriela-Veronica - Colegiul National "I. M. Clain" Blaj

Vranceanu Oana - Palatul Copiilor Bistrita

Balan Simina - Palatul Copiilor Bistrita

 

Mentiune:

Fratila Raluca - Colegiul National "I. M. Clain" Blaj

Caciula Georgiana - Colegiul National "M. Viteazul" Slobozia

Zburlea Diana Ariana - Liceul Pedagogic "Matei Basarab" Slobozia

 

 

Sectiunea Elevi de gimnaziu

POEZIE

 

Premiul I

Moldovan Ioana Ilinca - Palatul Copiilor Bistrita

Vintila Ioana - Colegiul National "I. M. Clain" Blaj

Goicea Tudor Andrei - Colegiul National "Mihai  Viteazul"  Sf. Gheorghe

 

Premiul II

Turcu Ionut - Liceul Teoretic "Pavel Dan" Turda

Gainaru George - Colegiul National "Vasile Alecsandri" Galati

Horvat Elisabeta - Scoala Gimnaziala Nr. 5 Medias

 

Premiul III

Paun Florentina Ionela - Seminarul Teologic "Sf. Ioan Gura de Aur" Targoviste

Bunea Teodora - Casa de Cultura "I. L. Caragiale" Ploiesti

Fleaca Teodora - Scoala Gimnaziala Apoldu de Jos

Mustea Anda - Scoala Gimnaziala Catina

Obedea Josepha - Colegiul Tehnic "A. T. Laurian" Agnita

Bobis Vlad - Liceul Teoretic "Samuil Micu" Sarmasu

 

Mentiune

Badaruta Hasigan Ionut - Liceul Tehnologic "Ioan Lupas" Saliste

 

POEME IN PROZA

Premiul I

Sasu Sabina - Scoala Gimnaziala Nr. 18 Sibiu

Gal Pavaluc Miriam - Palatul Copiilor Bistrita

 

Premiul II

Mutulescu Iulia - Scoala Gimnaziala Nr. 18 Sibiu

Nicula Marco - Colegiul Tehnic "A. T. Laurian" Agnita

 

Premiul III

Muntean Georgiana - Colegiul Tehnic "A. T. Laurian" Agnita

Feldara Stefania - Colegiul Tehnic "A. T. Laurian" Agnita

 

 

Rezultatele la sectiunea RECITARE DIN LIRICA EMINESCIANA

 

Membri ai juriului:

Nicolae Baciut, presedinte

Razvan Ducan

Silvia Pop

Ana Hinescu

 

Sectiunea Liceeni

Marele Premiu

Danciu Iuliana - Colegiul National "Avram Iancu" Cimpeni

Premiul I

Clopotaru Roxana - Clubul Victoriosilor Targoviste

Jurj Andreea - Colegiul National "Avram Iancu" Cimpeni

Carjan Cristina - Casa de Cultura "I.L.Caragiale" Ploiesti

Ioana Aida Lingu - Casa de Cultura "I.L.Caragiale" Ploiesti

Dragos Burghelia, Bogdan Baciu - Colegiul National "A. Papiu Ilarian" Targu-Mures

 

Premiul II

Latiu Madalina, Szabados Vasilica - Colegiul National "I. M. Clain" Blaj

Dumitru Marian - Casa de Cultura "I.L.Caragiale" Ploiesti

Blajan Giulia - Liceul Teoretic "Samuil Micu" Sarmasu

Suciu Adela - Tarnaveni

Pasca Madalina - Colegiul National "Avram Iancu" Cimpeni

Pataki Izabela - Colegiul National "I. M. Clain" Blaj

 

Premiul III

Vasilca Dan, Rusu Roxana, Suciu Daniela - Tarnaveni

Carje Paul - Colegiul National Militar "M. Viteazul" Alba Iulia

Notar Sabina - Colegiul Tehnic "A. T. Laurian" Agnita

Timis Diana - Colegiul National Militar "M. Viteazul" Alba Iulia

Mecea Miruna - Colegiul National "Avram Iancu" Cimpeni

Todea Ioana - Colegiul National "Avram Iancu" Cimpeni

Vasilca Dan - Tarnaveni

Popa Denisa - Colegiul National "I. M. Clain" Blaj

Rusu Roxana - Tarnaveni

 

Mentiune

Nica Georgiana - Colegiul Tehnic "A. T. Laurian" Agnita

David Valentin - Liceul Teoretic "Samuil Micu" Sarmasu

Tiganila Razvan - Colegiul National Militar "M. Viteazul" Alba Iulia

Raluca Ignat - Liceul Tehnologic "Stefan Manciulea" Blaj

Obrejan Denisa - Liceul Tehnologic "Stefan Manciulea" Blaj

Simionescu Antonia - Colegiul National Militar "M. Viteazul" Alba Iulia

Suciu Alexandra - Liceul Tehnologic "Stefan Manciulea" Blaj

Czinczoc Andreea - Colegiul National "I. M. Clain" Blaj

 

Premiul Special al Juriului

Ghitiu Andreea - Liceul Teoretic "Petru Rares" Tg. Lapus

 

Premiul Tineretii

Marina Anca - Scoala Gimnaziala Camarasu

 

Premiul Special al Centrului Cultural "Iacob Muresianu"

Danciu Roxana - Liceul Teoretic "Petru Rares" Tg. Lapus

 

Premiul Special al Bibliotecii "Scoala Ardeleana" Blaj

Dumitru Marian - Casa de Cultura "I.L.Caragiale" Ploiesti

 

Sectiunea Elevi de Gimnaziu

 

Premiul I

Turdean Diana - Scoala Gimnaziala Catina

Moga Raluca - Scoala Gimnaziala "Ovidiu Iuliu Moldovan" Visinelu

Mornea Corina - Scoala Gimnaziala "Ovidiu Iuliu Moldovan" Visinelu

Leoca Maria - Scoala Gimnaziala Camarasu

 

Premiul II

Utiu Alina - Scoala Gimnaziala Camarasu

Jucan Codruta - Liceul Teoretic "Samuil Micu" Sarmasu

 

Premiul III

Unguresan Ioana, Turdean Diana - Scoala Gimnaziala Catina

 

 

 

 

0 comentarii5054 vizualizări26 ianuarie 2015




rss 2.0
rss 2.0