Adevarul umbla cu capul spart.          -          Adevarul invinge orice.          -          Cine spune adevarul nu poate sa multumeasca pe toata lumea.
Invatamant-Educatie Luni 01 Iunie 2020 - 16272 vizitatori azi
PREMIILE ANUALE ALE MUNICIPIULUI BISTRITA 2012.

PREMIILE  ANUALE  ALE MUNICIPIULUI BISTRITA 2012.

I.1. Sectiunea invatamant - propuneri  ISJ: rezultate la faza nationala.

Nr. crt.

Data depunerii

Cine propune

Nominalizare   

Profesor / antrenor

Premiu/ rezultate obtinute

 

93832/12.12.12

ISJ

Szekeres Ilma

Sztankovszky Eniko Zsuzsa

Premiul I - Olimpiada internationala de limba, literatura si cultura maghiara pentru elevii de gimnaziu si liceu "Apaczai Csere Janos"

Premiul I - Olimpiada nationala de limba si literatura maghiara "Mikes Kelemen"

 

 

93832/12.12.12

ISJ

Vancea Ioana Mihaela

Halaszi Monica

Premiul II, Mentiune, Premiu Special - Olimpiada internationala de limba, comunicare si literatura romana

 

93832/12.12.12

ISJ

Schuster Rodica - Bianca

Nistea Domnita

Premiul I - Olimpiada nationala de limba germana

 

93832/12.12.12

ISJ

Dociu Daniela

Mathe Dorina

Premiul I - Olimpiada nationala de filozofie

 

93832/12.12.12

ISJ

Pop Ioan

Vultur Livia, Mut Mariana, Rusu Constantin, Baci Adriana, Baci Alin, Nechiti Irimie

Premiul I - Olimpiada nationala tehnician in automatizari

 

93832/12.12.12

ISJ

Cocesiu Tania Valentina

Botezatu Bob Costelia

Premiul II - Olimpiada nationala de limba germana

 

93832/12.12.12

ISJ

Boncea Rares Iulian

Pop Adrian

Premiul III  - Olimpiada nationala de muzica - chitara

 

 

93832/12.12.12

ISJ

Fustos Raymond Ervin

Sztankovszky Eniko Zsuzsa

Mentiune -  Olimpiada internationala de limba, literatura si cultura maghiara pentru elevii de gimnaziu si liceu "Apaczai Csere Janos"

 

Mentiune- Olimpiada nationala de limba si literatura maghiara "Mikes Kelemen"

 

93832/12.12.12

ISJ

Cioarba Iulia

Mihestian Maria, Fetti Romana, Nadasan Orsolya, Nagy Erno

Mentiune - Olimpiada nationala tehnician in turism

 

 

 

 

93832/12.12.12

ISJ

Catuna Natanael

Ceuca Mariana, Mihai Violeta, Sporis Lia, Sporis Mihai

Mentiune - Olimpiada nationala - tehnician

 

 Mecatronist

 

 

 

 

93832/12.12.12

ISJ

Dediu Hilda Rebeca

Chisbora Veronica, Iacob Ana,  Hantiu Mariana

Mentiune - Olimpiada nationala tehnician ecolog si protectia calitatii mediului

 

93832/12.12.12

ISJ

Budelecean David

Ancuta Berendea

Mentiune - Olimpiada nationala de limba germana

 

93832/12.12.12

ISJ

Beudean Alexandra Daria

Tifu Teodora

Mentiune - Olimpiada nationala de limba engleza

 

93832/12.12.12

ISJ

Bungardean Dan

Pop Adriana

Mentiune - Olimpiada nationala de muzica - vioara

 

93832/12.12.12

ISJ

Vandici Daria

Pop Adriana

Mentiune - Olimpiada nationala de muzica - vioara

 

93832/12.12.12

ISJ

Diugan Raluca Georgia

Rachitan Tudorica

Mentiune - Olimpiada nationala de istorie

 

93832/12.12.12

ISJ

Zdrobau Andreea

Stanciu Cristina

Mentiune - Olimpiada nationala de religie

 

93832/12.12.12

ISJ

Bozbiciu Claudiu

Cozma Gheorghe

Premiul special - Olimpiada nationala de muzica

 

93832/12.12.12

ISJ

Rus Angela Melitta

Mocanu Adina

Premiul special - Olimpiada nationala de arte - pictura

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

II. Sectiunea sport:

Nr. crt.

Data depunerii

Cine propune

Nominalizare   

Profesor / antrenor

Premiu/ rezultate obtinute

 

1.

92464/7.12.2012

Directia judeteana pentru sport si tineret Bistrita - Nasaud

Csengheri Monica - haltere

Prof. Chivu Adrian

- loc. I la smuls si 2 loc. II aruncat si total la Campionatul Mondial de juniori

2.

92464/7.12.2012

Directia judeteana pentru sport si tineret Bistrita - Nasaud

Szocs Bernadette Cynthia - tenis de masa

Prof. Filipas Marian

- 3 loc. I la Campionatul European junioare

3.

92464/7.12.2012

Directia judeteana pentru sport si tineret Bistrita - Nasaud

Clapa Andreea - tenis de masa

Prof. Filipas Marian

- 2 loc. II la Campionatul European juniori

II

4.

92464/7.12.2012

Directia judeteana pentru sport si tineret Bistrita - Nasaud

Hogiu Petrica - schi fond

Prof. Dragus Rodica

- Loc. I la Jocurile Balcanice seniori

5.

92464/7.12.2012

Directia judeteana pentru sport si tineret Bistrita - Nasaud

Trifan Adrian - atletism

Prof. Mihali Dragos

- Loc. I la Jocurile Balcanice tineret 8.000 m, Loc. I la Jocurile Balcanice seniori 3000m, Loc. I la Campionatul National seniori  si tineret 3000m si 5000m

6.

92464/7.12.2012

Directia judeteana pentru sport si tineret Bistrita - Nasaud

Farcas Vlad - judo

Prof. Bodea Vasile

- loc. I la Jocurile Balcanice - U17

7.

92464/7.12.2012

Directia judeteana pentru sport si tineret Bistrita - Nasaud

Echipa de gimnastica CSM - LPS

Prof. Pop Liviu, Pop Augustin, Alexa Lucian

- vicecampioana nationala de seniori in anul 2012

(Berbecar Marius, Bataga Cristian, Muntean Andrei, Ciuculete Robert, Paraschivu Raul, si rezerva Burduhosu Cornel)

8.

93248/11.12.2012

Dudasu Eugen

Sportivului Mihai Dudasu - karting

 

- a obtinut titlul de Campion national la karting clasa National 100, in cadrul Campionatului National de karting Dunlop 2012, organizat de Federatia Romana de Automobilism sportiv

- prima data cand un sportiv bistritean reuseste aceasta performanta la karting

 

9.

93537/12.12.2012

Sigmirean Doina - presedinte Club Top Dance Life

Perechea Moldovan Rares si Galban Andra Beatrice

 

- vicecampioni nationali - sectiunea standard, cat. de varsta 16 - 18 ani;

- Campioni mondiali pe Valsul Vienez obtinut in Slovacia

- numeroase premii la concursuri nationale si internationale

10.

90688/3.12.2012

Budusan Florica - antrenor

Formatia de dansuri "Retro Project"- dansuri

 

 - Campioni nationali - formatii standard

- Loc. VII - Campionatul Mondial de formatii standard Sttutgard - Germania

- participare la emisiunea "Romanii au talent" - semifinala

- au reprezentat Romania ca invitati de onoare in Bulgaria - Montana - concurs international.

11.

98084/13.12.2012

Fundatia KIYOMIZU Bistrita

Dobranis Denis, 8 ani, GO si dans sportiv

 

- jucator de Go legitimat la Clubul de Go al Palatului Copiilor Bistrita, considerat pe baza rezultatelor din concursuri cel mai tare jucator din Europa la categoria lui de varsta

- Multiplu Campion National la Go( cat. < 8 - 10 ani)

- Vicecampion National la Go (cat.< 12 ani)

- Loc. IV la Europenele de Go, Sankt Petersburg, Rusia

- Loc. I la International Youth Go Championship (cat. <10 ani)

- Bronz la Campionatul National de GO pt. Tineret, (cat. <25 ani)

- rezultate dans sportiv la cat. 6 - 11 ani: Loc. I- Cupa Mirona, Loc. I -Napoca Dance Festival, Loc. I - Cupa Floris, Loc. II - Cupa Potaissa

 

 

III. Sectiunea cultura:

 

Nr. crt.

Data depunerii

Cine propune

Nominalizare   

Profesor / antrenor

Premiu/ rezultate obtinute

1.

91335/4.12.2012

Ing. Ovidiu Bojor

Scriitor Alexandru Cristian Milos

 

- editarea antologiei "Opera Omnia" - Cosmos, la editura Tipo Moldova

- Diploma de excelenta si premiul pt. intreaga activitate literara din partea Uniunii Scriitorilor din Romania, filiala Cluj.

- Diploma de excelenta din partea filialei BN- Uniunea Ziaristilor din Romania

- Diploma de excelenta si Premiul pt. intreaga activitate literara la Colocviile Nationale "George Cosbuc", decembrie 2012

- are peste 23 de carti publicate, in 40 de activitate literara, este tradus in 7 limbi si cartile sale se afla in biblioteci din 30 de tari.

- este fondatorul Scolii de Cosmo - Poezie si este inclus in Dictionarul Scriitorilor Romani, fiind considerat de critica literara ca unul dintre cei mai originali poeti romani contemporani

2.

93563/12.12.2012

Rosca Paul Ersilian

Rosca Paul Ersilian

 

- Mentiune speciala - Concursul International de Proza pentru romanii din intreaga lume "Starpress 2012" (revista internationala), editia I, 2012, Ramnicu Valcea

- Premiul III - Concursul de Literatura Romana "Conexiuni" din cadrul Festivalului National de Teatru Profesionist "Liviu Rebreanu", editia a VIII-a, Bistrita

- Premiul III, Festivalul National de Literatura "Vasile Lucaciu", editia XVIII, Ciocarlau, 2012 

3.

94230/13.12.2012

Veronica Stir

Victor Stir

 

a publicat 2 carti :

-"Adulter cu moartea"(antologie de poezie) aparuta la editura "Pro Moldova", Iasi pt care a primit - Premiul Festivalului international de poezie de la Sighetul Marmatiei, Marele Premiu "George Cosbuc" al Concursului National de poezie "George Cosbuc"

-"Palimsestul diminetii" (roman) aparut la Editura Karuna  pt care a primit - Premiul I al Festivalului National de Proza "Liviu Rebreanu" B-ta, Premiul "Liviu Rebreanu" pt proza al Coloviilor "Liviu Rebreanu" al Consiliului Judetean BN

- Festivalul literar "Serile de la Bradiceni" din jud. Gorj i-a acordat premiul pt. critica literara

- Filiala Sibiu a Uniunii Scriitorilor i-a acordat o Diploma de Excelenta pt. recunoasterea meritelor in domeniul literaturii romane si al promovarii culturale

- este membru al Uniunii Scriitorilor din Romania din anul 1994, a publicat 20 de carti,

jurnalist la Mesagerul (promoveaza in scris valorile culturale bistritene)

 

4.

94612/14.12.2012

Uniunea Artistilor Plastici

George Mircea - pictura

 

din 2012 - Lector Universitar Doctor al Universitatii Nationale de Arte din Bucuresti

- expozitii personale 2012: "Imagini/sentimente" in Galeria din Hol a BJBN si Piano Cazola - Cluj Napoca

- expozitii de grup: "10 ani de explorari in arta romaneasca"- Centrul Cultural - Palatul Mogosoaia; "11+" - Centrul Artelor Vizuale, Bucuresti; "unarte 012" - Muzeul de Arta Cluj Napoca, "Expozitia taberei internationale de creatie Cornu 2012" Muzeul de Arta, Ploiesti; "dintr-UNA" - Galeria UNArte Buc., "Grow Art#2" - Centrul pt. promovarea artei contemporane Buc., "Grow Art#3"Swan Oficce Park - Color Art Gallery Buc., "Licitatie de arta pentru sustinerea infiintarii primei scoli de muzica veche din Romania", Muzeul National al Taranului Roman, Buc.

- aparitii editoriale: "11+", "unarte 012", "Expozitia taberei internationale de creati Cornu 2012", "Ion Lazar - Tabara de pictura la Arcus".

 

 

 

 

5.

94612/14.12.2012

Uniunea Artistilor Plastici

Alexandru Lupse - pictura

 

- debutant expozitia personala "Boudoir" - colectie de lucrari ce permite privitorului o incursiune in spatiul cel mai intim al femeii, dormitorul sau, galeria Arcade Bistrita

6.

94677/14.12.2012

Centrul Cultural Municipal "George Cosbuc" Bistrita

Ansamblul "Cununa de pe Somes" - coregraf Puscas, dirijor Ion Lazar

 

- titlul "Ansamblul Folcloric al Anului 2012" - primit din partea Federatiei de Folclor din Romania, diploma speciala de reprezentare a Romaniei la Castrovilari - Italia (febr. 2012), diploma Universitatii din Chisinau pt. promovarea folclorului romanesc (mai 2012); promovarea imaginii tarii si municipiului la Zilele Romaniei in Polonia (dec. 2012), participare la spectacolul de Craciun la Herzogenrath (dec. 2012); diploma speciala de multumire pt. activitatea culturala acordata de conducerea Festivalului International de Folclor din Sankt Petersburg - Rusia

 

7.

94612/14.12.2012

Centrul Cultural Municipal "George Cosbuc" Bistrita

Ansamblul "Sincron" si maestru coregraf - Cornelia Negrea

 

- diploma speciala pt. promovarea folclorului stilizat romanesc si international - Sicilia (ian. 2012); promovarea municipiului la Festivalul Kavala - Grecia (iunie 2012); promovarea municipiului si al tarii la Zilele Romaniei in Polonia; Premiul special al anului 2012, pt. Ansamblul "Sincron"- acordat de Federatia Nationala de Folclor (noiembrie 2012)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

IV. Sectiunea stiinta si economie:

Nr. crt.

Data depunerii

Cine propune

Nominalizare   

Profesor / antrenor

Premiu/ rezultate obtinute

1.

94674/14.12.2012

Alexandra Jimborean

Alexandra Jimborean

 

- a obtinut titlul de doctor in informatica la Universitatea din Strasbourg

2

92606/7.12.2012

Coman Mircea

Coman Mircea

 

- a obtinut doctoratul in domeniul Ingineriei mecanice  in anul 2012 cu titlul "Contributii si cercetari privind controlul robotilor pe baza procesarii de imagini" in cadrul Universitatii Tehnice Cluj - Napoca - sectia mecatronica

3.

92910/10.12.2012

Craciun Stefan Ionut

Craciun Stefan Ionut

 

a obtinut doctoratul in domeniul Ingineriei mecanice in anul 2012 cu titlul "Contributii privind imbunatatirea sistemelor de pozitionare din controlul nedistructiv" in cadrul Universitatii Tehnice Cluj - Napoca - sectia mecatronica

 

4.

90972/3.12.2012

Pop Camelia Alexandra

Pop Camelia Alexandra

 

- diploma de doctor in filosofie obtinuta in anul 2012 la Universitatea Rugers a statului New Jersey

 

 

V. Sectiunea diverse:

Nr. crt.

Data depunerii

Cine propune

Nominalizare   

Profesor / antrenor

Premiu/ rezultate obtinute

1

93797/ 12.12.2012

Teodor Oprea dir. - Colegiul National "Andrei Muresanu"

Asociatia Argument

 

- participare la diverse festivaluri "Festivalul International Fraconfone pentru Liceeni AMIFRAN", Arad; Festivalul National de teatru pentru tineri STAGE (premiul I) Cluj - Napoca; Festivalul pentru elevi ZBOR, Bistrita

-  implicarea directa ca partener al CNAM in organizarea evenimentelor din cadrul Centenarului C.N. Andrei Muresanu;

- prezentarea proiectului "Libertate versus captivitate", proiect concretizat in doua intalniri care au vizat dialogul intre adolescenti ai CNAM si detinuti de la penitenciarul Bistrita

- organizarea a doua spectacole cu trupa de teatru Anonimus a Penitenciarului Bistrita

- organizarea unor intalniri a elevilor cu scriitori bistriteni (Corneliu Floarea, Virgil Ratiu), in vederea promovarii ultimelor aparitii editoriale in librariile din Bistrita.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

VI. Sectiunea mass - media:

Nr. crt.

Data depunerii

Cine propune

Nominalizare   

Profesor / antrenor

Premiu/ rezultate obtinute

1

90292/29.11.2012

SC Rasunetul SRL

Gabriela Ciornei

 

- articolele inserate in coloanele cotidianului, dar si in presa din tara si strainatate au creionat o imagine pozitiva a municipiului

 

VI. Premiul de excelenta :

 

Nr. crt.

Data depunerii

Cine propune

Nominalizare   

Profesor / antrenor

Premiu/ rezultate obtinute

1.

94629/14.12.2012

Camera de Comert si Industrie Bistrita - Nasaud

Siegfried Reichert - director general al SC Leoni Wiring Systems Ro SRL

 

- pentru aportul la dezvoltarea durabila si sprijinul acordat comunitatii

- firma a reusit sa-si mentina pozitia de cel mai mare angajator din judetul Bistrita - Nasaud, sa obtina rezultate economico - financiare foarte bune care au plasat-o pe primul loc in aceasta perioada, in TOPUL FIRMELOR

0 comentarii4123 vizualizări21 decembrie 2012




rss 2.0
rss 2.0