ONG-uri Miercuri 28 Iunie 2017 - 16788 vizitatori azi
Maraton al istoriei Basarabiei pentru 10.000 de elevi.

Peste 10.000 de elevi din toate judetele Romaniei vor fi implicati in cadrul campaniei "O ora de istorie pentru Basarabia", proiect desfasurat sub egida Platformei Civice Actiunea 2012 si Centrului pentru Cultura, Istorie si Educatie in colaborare cu peste 120 de licee din tara. Campania "O ora de istorie pentru Basarabia" se va desfasura in perioada 1-5 aprilie 2013, in timpul saptamanii "Sa stii mai multe, sa fii mai bun!" iar peste 300 de voluntari vor sustine cursuri de informare asupra trecutului si prezentului provinciei romanesti Basarabia, dar si asupra realitatilor romanilor de la Est de Prut cu scopul de a sesiza necesitatea implicarii active a tinerilor in procesul de readucere a Basarabiei acasa.

 "Vrem sa promovam mesajul "Basarabia e Romania" dincolo de inscrisurile pe care le vedem in toata Romania. E nevoie ca tinerii sa fie corect informat, iar numarul mare de elevi participanti confirma interesul crescut al acestora fata de solutionarea greselilor istoriei. Aducerea romanilor basarabeni acasa este un act de care cu totii suntem responsabil nominal, nu doar politicienii", a declarat Lulea Marius, co-presedintele Platformei Civice Actiunea 2012.

            Programul "O ora de istorie pentru Basarabia" a fost derulat cu succes anul trecut in faza-pilot in liceele din Botosani, Bucuresti si Suceava, astfel ca, in acest an, va avea loc in toate judetele Romaniei.

            Persoanele interesate sa se inscrie in calitate de voluntari sau participanti in cadrul acestui proiect sunt rugate sa ne contacteze la adresa contact@centrul-cultural-roman.ro. Programa de predare va fi pusa la dispozitie tuturor lectorilor, alaturi de instructiunile proiectului.

 

Platforma Civica Actiunea 2012                  29 martie 2013.

 

 

 

Lista liceelor participante la Proiectul "O ora de istorie pentru Basarabia"

      Nr.  |  Judet   |  Liceu

 

1          AB       Liceul Teoretic Teius

2          AB       CN Horea Closca si Crisan

3          AR       C.C. Vasile Goldis Arad

4          IF         Liceul Teoretic Branesti

5          IF         Liceul Silvic Branesti

6          GL       Colegiul National AI CUZA Galati

7          IS         Liceul Economic de Turism

8          IS         CN Garabet Ibraileanu

9          DB       Liceul Mihai Viteazu Visina

10        MS      Colegiul Tehnic Tarnaveni

11        MS      CN Popiu Targu Mures

12        BV       Liceul Rupea

13        BV       Fagaras - CN Stanca Doamna

14        B          Colegiu Costin Nenitescu

15        B          Mihai Viteazu

16        NT       Colegiu Tehnic Transporturi

17        NT       CN Calistrat Hogas

18        NT       Targu Neamt - CN Stefan cel Mare

19        DJ        Colegiul Obreja

20        DJ        CN Elena Cuza

21        IL         CN Mihai Viteazu

22        TL        Liceul Moisil

23        BH       Liceul Economic

24        BH       Liceul Ion Ciorda Beius

25        PH       Liceul N. Iorga - Valenii de Munte

26        OT       CN AI Cuza - Corabia

27        AG       CN Dinicu Golescu Campulung

28        B          Liceul Teoretic "Al. Vlahuta"

29        B          LICEUL DE METROLOGIE "TRAIAN VUIA"‏

30        B          Colegiul National "Sf. Sava"

31        B          Colegiul National "Gheorghe Lazar"

32        B          Colegiul National de Informatica Tudor Vianu

33        B          Colegiul National bilingv George Cosbuc

34        B          Colegiul National Spiru Haret

35        B          Colegiul National Elena Cuza

36        B          Colegiul National Matei Basarab

37        B          Colegiul Economic Viilor

38        B          Colegiul National Mihai Eminescu

39        B          Liceul Teoretic Marin Preda

40        B          Colegiul National Iulia Hasdeu

41        B          Colegiul National Gh. Sincai

42        SB       Medias - Liceului Teoretic Axente Sever

43        BT       Liceul Economic "Octav Onicescu"

44        BT       Liceul sanitar

45        BT       Liceul pedagogic "Nicolae Iorga"

46        BT       Liceul "Mihai Eminescu"

47        GL       Liceul Teoretic Dunarea Galati

48        GJ        Colegiul Economic "Virgil Madgearu" Tg.Jiu

49        NT       Liceu Bicaz

50        DB       Racari

51        HD       Hunedoara - liceu informatica

52        VN      Liceul auto Traian Vuia Focsani

53        MS      Liceul economic TG.Mures

54        CT       Licuel Teoretic Lucian Blaga

55        NT       Colegiul Tehnic Petru Poni Roman

56        NT       CN Petru Rares

57        TM      Timisoara Vlad Tepes

58        VS       Barlad CN GH. ROSCA CODREANU

59        AG       Colegiul forestier Curtea de Arges

60        IS         Liceul Tehnologic Lungani

61        AG       Colegiul National Zinca Golescu Pitesti

62        AG       Colegiul National Ion C. Bratianu pitesti

63        AG       Colegiul National Alexandru Odobescu Pitesti

64        AG       Colegiul National Ion Barbu Pitesti

65        AB       David Prodan Cugir

66        AB       I.D. Lazarescu

67        IS         L.T "Vasile Alecsandri"

68        IS         Colegiul national "Stefan cel Mare" Harlau

69        IS         Colegiul Economic Administrativ Iasi

70        IS         Colegiul National "Costache Negruzzi"

71        GJ        Tudor Vladimirescu Targu Jiu

72        GL       Emil Racovita Galati

73        HD       Deva - CN Decebal

74        Cv        Intorsura Buzaului Lic. Mircea Eliade

75        Bz        Lic. Nicole Iorga Nehoiu

76        Bz        Lic Margareta Stelian Buzau

77        Sv        Liceul Nicu Gane Falticeni

78        SV       Liceul de arta Ciprian Porumbescu

79        SV       Liceul Mihai Eminescu

80        SV       Liceul Spiru Haret

81        SV       Liceul Stefan cel Mare

82        SV       Generala nr 9

83        DJ        Colegiul National "Stefan Velovan''Craiova

84        IL         Colegiul National "Grigore Moisil" Urziceni

85        IL         Liceul Tehnologic "Sfanta Ecaterina", Urziceni

86        B          Liceul Teoretic "M.Sadoveanu"

87        B          Liceul Gheorghe Asachi

88        VS       Liceul Tehnic "Mihai Eminescu" Barlad

89        VS       Liceul Pedagogic "Al. Vlahuta" Barlad

90        VS       Colegiul Tehnic "Marcel Guguianu" Zorleni      Pr0f. Negru  0746040810

91        VS       Colegiul Tehnic"Al. I. Cuza" Barlad

92        VS       Colegiul National "Gheorghe Rosca Codreanu" Barlad

93        VS       Liceul Teoretic"Mihail Kogalniceanu"

94        VS       Colegiul Economic "Anghel Rugina"

95        GL       Colegiul "Costache Negri" Galati

96        GL       Liceul Radu Negru Galati

97        OT       Liceul teoretic petre Pandrea Bals

98        OT       Liceul Iancu Jianu

99        OT       Scoala Decebal Dobretu

100      OT       Scoala Branet -localitatea Barza

101      OT       Scoala Vulpeni

102      OT       Scoala Baldovinesti

103      OT       Scoala nr.1 Bals

104      SB       Talmaciu

105      SB       liceul Avram Iancu Sibiu

106      IF         Liceul Dumitru Dumitrescu, Buftea

107      IF         Liceul Barbu Stirbei, Buftea

108      IF         Liceul Sportiv Clinceni

109      IF         Horia Hulubei, Magurele

110      B          Gheorghe Asachi

111      IF         Pamfil Seicaru, Ciorogarla

112      BC       Colegiul "Mihai Eminescu" - Bacau

113      BC       Liceul "Spiru Haret" - Moinesti

114      BC       Liceul "Grigore Tabacaru" - Hemeiusi

115      OT       CN Vocational N. Titulescu Slatina

116      OT       CN Ion Minulescu Slatina

117      OT       CN Radu Greceanu Slatina

118      OT       CN agricol Carol Slatina

119      BV       CN Dr. Ioan Mesota

120      PH       Liceul Teoretic Filipesti de Padure

121    Plopeni  Colegiul Tehnic Gheorghe Lazar

122    Valcea    Liceul Sanitar

123    Valcea    Liceul Economic

124    Valcea    Liceul Pedagogic

 

 

0 comentarii1008 vizualizări29 martie 2013




rss 2.0
rss 2.0