Adevarul umbla cu capul spart.          -          Adevarul invinge orice.          -          Cine spune adevarul nu poate sa multumeasca pe toata lumea.
Sanatate Marti 16 Iunie 2026 - 14587
Viitorul medicinei: intre stiinta, tehnologie si vocatie.

Avem deosebita onoare de a va invita sa participati la conferinta "Viitorul medicinei: intre stiinta, tehnologie si vocatie", organizata in cadrul celei de-a IV-a editii a Zilelor Spitalului Clinic Judetean de Urgenta Bistrita. Evenimentul va avea loc in perioada 2-3 iunie 2026, la Grand Hotel Coroana Bistrita, Piata Petru Rares, nr. 4, si este organizat de Spitalul Clinic Judetean de Urgenta Bistrita, sub egida Universitatii de Medicina, Stiinte si Tehnologie "George Emil Palade" Tg. Mures, in parteneriat cu Ordinul Asistentilor Medicali Generalisti, Moaselor si Asistentilor Medicali din Romania - filiala Bistrita-Nasaud, Consiliul Judetean Bistrita-Nasaud, Primaria Municipiului Bistrita, Sindicatul SANITAS Bistrita-Nasaud si Sindicatul "Solidaritatea Sanitara" Cluj.

 

Conferinta va reuni la Bistrita medici, profesori universitari, cercetatori, asistenti medicali si specialisti din domenii complementare medicinei, intr-un program stiintific complex, care include sesiuni sustinute de specialisti din multiple domenii medicale: chirurgie, oncologie, hematologie, ATI, neurologie, psihiatrie, gastroenterologie, cardiologie, pneumologie, reumatologie, nefrologie, boli infectioase, anatomie patologica, urologie, medicina de urgenta, pediatrie, neonatologie, endocrinologie, obstetrica-ginecologie, medicina interna si nutritie.

 

Printre invitatii si lectorii prezenti in cadrul conferintei se regasesc personalitati importante ale mediului medical, universitar si juridic din Romania, precum: Prof. Univ. Dr. Ovidiu S. Cotoi - medic primar patolog, prorector al UMFST "G. E. Palade" Tg. Mures, Conf. Univ. Dr. Beatrice Mahler - medic primar pneumolog si conferentiar universitar in cadrul UMF "Carol Davila" Bucuresti, Dr. Valeriu Gheorghita - profesor universitar de boli infectioase in cadrul UMF "Carol Davila" Bucuresti si seful Disciplinei Boli Infectioase IV din cadrul Spitalului Clinic de Urgenta "Prof. Dr. Agrippa Ionescu", Conf. Univ. Dr. Adela Golea - medic primar medicina de urgenta si cadru universitar al UMF "Iuliu Hatieganu" Cluj-Napoca, precum si Simona Anghel - procuror in cadrul Parchetului de pe langa Tribunalul Bucuresti si cadru didactic asociat al Facultatii de Drept din cadrul Universitatii "Titu Maiorescu" Bucuresti.

 

Alaturi de acestia, programul stiintific reuneste numerosi specialisti, medici din cadrul SCJU Bistrita si cadre universitare din intreaga tara, contribuind la consolidarea unui spatiu autentic de dialog profesional si schimb de experienta interdisciplinar.

 

Agenda conferintei cuprinde teme de actualitate privind inovatia medicala, tehnologiile moderne de diagnostic si tratament, chirurgia robotica, managementul pacientului critic, abordarile multidisciplinare si provocarile actuale din practica medicala. Totodata, in cadrul evenimentului vor fi abordate aspecte privind comunicarea in situatii de criza, responsabilitatea profesionala, managementul malpraxisului medical si relatia dintre sistemul medical, pacient si actul juridic.

 

Programul include si o sesiune dedicata asistentilor medicali, axata pe rolul esential al acestora in ingrijirea pacientului, siguranta actului medical si implementarea tehnologiilor moderne in practica medicala.

In cadrul Zilelor SCJU Bistrita, in data de 4 iunie va avea loc si un eveniment de socializare, dedicat exclusiv angajatilor spitalului.

 

Prin aceasta editie, Spitalul Clinic Judetean de Urgenta Bistrita isi reafirma angajamentul pentru dezvoltarea continua a actului medical, sustinerea educatiei medicale si consolidarea colaborarii dintre specialisti din diferite arii ale sanatatii. Zilele SCJU Bistrita au devenit, de la an la an, un reper important pentru comunitatea medicala, un spatiu al dialogului profesional si al schimbului de experienta intre generatii de medici si cadre universitare.

Conferinta este creditata EMC pentru medici si asistenti medicali.

 

Spitalul Clinic Judetean de Urgenta Bistrita multumeste lectorilor, partenerilor, mass-media si tuturor participantilor care contribuie la organizarea si dezvoltarea unui eveniment medical de referinta pentru judetul Bistrita-Nasaud si pentru comunitatea medicala din Romania.

"Medicina evolueaza prin tehnologie, dar isi pastreaza esenta prin vocatia si oamenii care o practica".

 

 


Cu deosebita consideratie,

Conducerea Spitalului Clinic Judetean de Urgenta Bistrita

0 comentarii1855 vizualizări29 mai 2026




rss 2.0
rss 2.0