Adevarul umbla cu capul spart.          -          Adevarul invinge orice.          -          Cine spune adevarul nu poate sa multumeasca pe toata lumea.
Eveniment Vineri 24 Mai 2024 - 14587
Au fost decernate Premiile municipiului Bistrita pentru anul 2013.(105 poze)
I. SECTIUNEA INVATAMANT -  1. Buhai Rares Darius - Medalie de aur - Olimpiada Pluridisciplinara Tuzmaada, Yakutsk, Rusia, Medalie de aur - Olimpiada Balcanica de Informatica, Sarajevo,  Medalie de aur - Olimpiada Internationala de Informatica, Brisbane, Australia,  Premiul I - Olimpiada nationala de informatica, Medalie de argint - Olimpiada nationala de informatica

 

2. Niculai Tiberius

Premiul I - Olimpiada nationala de limba italiana

 

3. Lupaescu Daniel

Premiul I - Olimpiada nationala de tehnologii - Tehnician de telecomunicatii

 

4. Bugnar Diana

Premiul II - Olimpiada nationala de italiana

 

5. Bungardean Dan Ionut

Premiul III - Olimpiada nationala de muzica - vioara

 

6. Vaida Adrian

Medalie de bronz (echivalentul premiului III) - Olimpiada nationala de fizica

 

7. Berbecariu Flaviu Florin

Mentiune - Olimpiada nationala de informatica

 

8. Moisil Adriana

Mentiune speciala - Olimpiada nationala de informatica

 

9. Crudu Denis Flaviu

Mentiune speciala - Olimpiada nationala de informatica

 

10. Varan Tudor

Mentiune speciala - Olimpiada nationala de informatica

 

11. Visuian Mihai

Mentiune speciala - Olimpiada nationala de informatica

 

12. Buda Paul Gabriel

Mentiune speciala - Olimpiada nationala de informatica

 

13. Lorintiu Patricia

Mentiune - Olimpiada nationala  de limba si literatura romana

 

14. Ioja Maria

Mentiune - Olimpiada nationala de limba si literatura romana

 

15. Cazac Eliza

Mentiune - Olimpiada nationala de limba si literatura romana

 

16. Santionean Maria Diana

Mentiune - Olimpiada nationala de biologie

 

17. Oros Andreea

Mentiune - Olimpiada nationala de limba italiana

 

18. Horoba Daniel Ovidiu

Mentiune - Olimpiada nationala de tehnologii - Tehnician in activitati economice

 

19. Szekeres Ilma

Mentiune - Olimpiada nationala de limba maghiara

 

20. Scurtu Ana

Mentiune - Olimpiada nationala de istoria artei si arhitecturii

 

21. Biro Andreea Gabriela

Premiul special - Olimpiada nationala de limba franceza

 

22. Nistor Codruta

Premiul special - Olimpiada nationala de limba latina

 

23. Zagrean - Tuza Cezara

Mentiune speciala - Olimpiada nationala de chimie

 

24. Deac Alex Ovidiu

Mentiune speciala - Olimpiada nationala de matematica

 

25. Muresan Iulia

Mentiune speciala - Olimpiada nationala de franceza

 

26. Tomoroga Ioan

Mentiune speciala - Olimpiada nationala de muzica - muzica vocal traditionala

 

27. Abodi  Simona - Silvia

Mentiune speciala - Olimpiada nationala de religie ortodoxa

 

28. Dos Andrei Cristian

Mentiune speciala - Olimpiada nationala de tehnologia informatiei

 

29. Szekely Bogdan

Mentiune speciala - Olimpiada nationala de tehnologia informatiei

 

30. Grigoriu Andrei

Mentiune speciala - Olimpiada nationala de tehnologia informatiei

 

31. Berengea Horatiu Emanuel

Mentiune - Olimpiada nationala de pregatire sportiva teoretica

 

II. SECTIUNEA SPORT

 1. Szocs Bernadette Cynthia - tenis de masa

- 2 locuri III simplu la Campionatul European de Juniori

- 1 loc I, 2 locuri III la Campionatul European de Juniori I

- 1 loc II la Campionatul European de Seniori

- 1 loc III la Campionatul Mondial de Juniori cu echipa

 

2. Cengheri Monica - haltere

- 1 loc III la Campionatul Mondial de Juniori II la stilul smuls

- 1 loc I la Campionatul European de Juniori II la stilul smuls

- 1 loc III la Campionatul European de Juniori II la stilul aruncat

- 1 loc II la Campionatul European de Juniori II total

 

3. Sancraian Gabriel - haltere

- locul III la Campionatul European de Seniori stilul smuls

- 1 loc II, 2 locuri III la Campionatele Mondiale, aruncat si total

 

4. Berbecar Marius - gimnastica artistica

- locul VI la Campionatul Mondial Paralele

- component al lotului olimpic

 

5. Clapa Andreea - tenis de masa

- locul III simplu la Campionatul European de juniori II

- 3 locuri I la Campionatul European de juniori II

 

6. Borzei Dana Maria - box

- locul III la Campionatul Mondial de Juniori I

 

7. Szocs Hunor - tenis de masa

- locul I la Jocurile francofoniei

 

8. Balan Georgia - arte martiale

- locul II la Campionatul European Junioare categoria 65 kg

 

9. Bataga Cristian - gimnastica artistica

- locul I la individual compus Campionatul National

 

10. Baldean Teodor - judo

- locul III la Jocurile Balcanice Cadeti categoria 73 kg

 

11. Echipa de gimnastica artistica masculina (Berbecar Marius, Bataga Cristian, Nistor Laurentiu, Ciuculete Robert, Mutiu Stefan, Iacob Doru )

- locul II la Campionatul National de Seniori

 

12. Dudasu Mihai - karting

- titlul de Campion national de karting clasa National 100, in cadrul Campionatului National de Karting Dunlop 2013 organizat de Federatia Romana de Automobilism Sportiv

 

13. Iosif Ureche - motociclism

- primul bistritean participant in Campionatul de Motociclism Viteza pe Circuit al Romaniei, unde a reusit sa ocupe locul I in clasamentul general Superbike Rookies 2013

 

III. SECTIUNEA CULTURA

 1. Moldovan Mariana

- in anul 2013 a organizat expozitia personala de pictura "Flori de primavara" la Cluj-Napoca si expozitia organizata la Budapesta, in cadrul Institutului Cultural Roman

 

2. Mocanu Alexandru

- a organizat expozitia personala de debut de la Muzeul Judetean Bistrita, intitulata "Atelier" si apoi expozitia de la Galeria Bibliotecii "Astra" din Sibiu cu prilejul Festivalului de Teatru din acest an

 

3. Bugnar Cristina - muzica populara

- castigatoarea Marelui Premiu si Trofeul Festivalului National de Interpretare a Cantecului Popular Romanesc "Pana de Paun", editia a VIII-a 2013

 

IV. SECTIUNEA STIINTA SI ECONOMIE

 1. Iliescu Florin Gheorghe

- diploma de doctor in domeniul ingineriei industriale obtinuta in anul 2013 la Universitatea Tehnica din Cluj-Napoca cu titlul "Cercetari si contributii privind imbunatatirea activitatii operatorilor in realizarea produsului industrial apa si a serviciului de furnizare a acestuia"

 

2. Ciobanu Cristian Iulian

- diploma de doctor in domeniul teologiei obtinuta in anul 2013 la Universitatea Aristoteleio Salonic cu titlul "Antropologia Sfantului Efrem Sirul si traditia patristica anterioara"

 

3. Burduhos Georgeta Minodora - cadru didactic la CSEI "Lacrima" Unirea

- diploma de doctor in domeniul horticulturii obtinuta in anul 2013 la Universitatea de Stiinte Agricole si Medicina Veterinara din Cluj-Napoca cu titlul "Cercetari privind biologia si tehnologia producerii materialului saditor la unele specii lemnoase folosite pentru garduri vii si forme tunse"

 

4. Branisteanu Rodica

- diploma de doctor in domeniul stiintele educatiei obtinuta in anul 2013 la Universitatea "Babes - Bolyai" din Cluj-Napoca cu titlul "Educatia socio - emotionala - ateliere pentru prescolari"

 

5. Ureche Marius Cristian

- diploma de doctor in domeniul ingineriei electronice si telecomunicatii obtinuta in 19 decembrie 2012 la Universitatea Tehnica din Cluj-Napoca cu titlul "Alinierea imaginilor in asistarea diagnozei medicale"

 

6. Albetel Nadia Angela

- diploma de doctor in filosofie a Universitatii din Georgia, Statele Unite ale Americii,  in anul 2012

 

7. Doroftei Irina Madalina

- diploma de doctor in domeniul economiei si afacerilor internationale obtinuta in anul 2013 la Academia de Studii Economice Bucuresti cu titlul - "Rolul unor banci centrale (sistemul federal de rezerve, banca centrala europeana) in criza financiara si economica actuala"

 

8. S.C. RAAL S.A. Bistrita

- procedeu de separare a umiditatii provenite din aerul comprimat de la compresoarele industriale si evaporator cu separator de condens incorporat, pentru uscarea aerului comprimat

 

9. Parker Mirela

- diploma de doctor in domeniul artelor plastice si decorative obtinuta in anul 2013 la Universitatea Nationala de Arte Bucuresti in anul 2012 cu titlul "Limbajul plastic, mijloc de exprimare si analiza a individului"

 

V. SECTIUNEA DIVERSE

 1. Prof. Galatan Constantin

- pentru activitatea de exceptie in pregatirea elevilor pentru olimpiadele  internationale (3 medalii de aur obtinute de Rares Buhai), olimpiade nationale (1 medalie de aur si 1 de argint) si olimpiade judetene (locurile 1, 2, 3 si mentiuni)

- membru in Comisia Nationala de informatica 

- coordonator al activitatii Lotului National de Informatica

- coordonator al grupului de lucru pentru elaborarea programelor scolare modulare la disciplina informatica, clasa a XII-a

 

2. Ciprian Moldovan - jurnalist Direct TV Bistrita - Nasaud

- producatorul general a doua filme documentare despre istoria Bistritei. In premiera a fost realizat un film despre Biserica Evanghelica si filmul Memoria Caselor din Bistrita, ajuns la cea de-a treia editie. Filmul Memoria Caselor a fost acceptat sa ruleze in anul 2014 la doua festivaluri de film documentar, unul la Sibiu, iar celalalt la Amsterdam.

.

Foto reportaj de Marius Chiuzan.

 

0 comentarii3612 vizualizări21 decembrie 2013




rss 2.0
rss 2.0