CE AVEM ?
Avem usi inchise
la care degeaba bat tinerii nostri
in speranta slujbelor promise.
Avem cimitire
ce strang in chingi sange nevinovat
care nici azi nu stie cine l-a varsat.
Avem drumuri pavate
cu suferintele noastre
pe care-si poarta pasii umilitii
ce-si duc poverile in spate.
Avem tacerea
atator neimpliniri acumulate
ca un gaz de sonda
ce asteapta sa fie forat
si sa erupa
din lentoarea latita ca o pecingine
pe trupul Romaniei.
Mai putem avea ceva?
Da,speranta TREZIRII
din acest MARASM!
Premiata in Scotia, 2014 .
TRAISTA CU NECAZURI
Se aduna-n traista iara
Tot necazuri peste TARA
De mii de ani au inceput
De la pofticiosi cu gand de-avut
Cari nu se osteneau a-l cauta
Pe glia lor ce nu le ajungea.
Si semintie dupa semintie
S-au intrecut in vrednicie
Sa se aciueze pe pamantul tracic
Ori sa controleze suflul dacic.
S-au strans secole insiruite,
Dar mereu au fost razbite
In ciuda unor unor tradatori
Cari slabit-au TARA de puteri:
Tradarea lui Decebal ori a lui Cuza,
Multora le-aduse muza
Durerea pusa-n slove maiestrite
Sa stea generatiilor astfel,aminte.
Oare, acest popor prea incercat
Inca minte nu a invatat,
De alege tot carmaci plini de orgolii
Ce tin TARA-n loc din comode fotolii?
Mai rau este ca au dus-o
In neguri abisale, tarand-o.
Desteapta-te sarmana TARA
Ca sosit-a vremea, iara,
Sa iesi din somnul neputintei,
Sa faci pasi pe drumul biruintei!
Sa pui stavila hotiei!
Sa dai jos pe toti miseii!
Sa fii drapel falnic cum erai odata!
Sa fii TARA ,mare si bogata!
Ca,radacina noastra,mereu aici fi-va!
VIRTUS DACICA REDIVIVA!
oct. 2015
Rodica Fercana .
| 0 comentarii | 448 vizualizări | 05 noiembrie 2015 |









